14
14
14
14
14

KROSS HEXAGON 6.0 – 29″

3D model

32,800 ден

: 27,900 ден

32,800 ден

: 27,900 ден

Димензија на Тркало
This option is required
29" Тркала
Димензија на рам
This option is required
17" Рам 19" Рам 21" Рам 23" Рам
Clear selection

SKU: Не е достапно Категорија
EAN:

Опис

KROSS HEXAGON 6.0

Велосипед до град и велосипед за лесно возење надвор од патот се само навидум две различни парчиња опрема. Очигледно, затоа што успеавме да ги комбинираме во едно, создавајќи го на тој начин KROSS Hexagon 6.0. Овој универзален велосипед лесно ќе го најде своето место во секоја ситуација, а единственото нешто што ќе ве ограничи ќе биде вашата фантазија. Без разлика дали сакате да го однесете на лесен терен или едноставно ви треба нешто што ќе ви помогне без никакви проблеми да стигнете до работа, KROSS Hexagon 6.0 ќе биде она што ви треба.

KROSS Hexagon 6.0 во 2022 година е продолжение на мислата што не води при дизајнирање на претходните генерации на овој велосипед. Тоа не е само нова боја на рамката – подобривме многу мали детали кои се претвораат во задоволство и удобност при возењето.

KROSS Hexagon 6.0 е совршен избор за секој што бара универзален велосипед. Докажаниот погон на Shimano со 24 брзини обезбедува непроблематична и евтина работа. Задниот менувач Shimano Acera M360 го олеснува менувањето дури и на погруб терен и бара помалку внимание на прилагодувањата или сервисирањето отколку долните групи на Shimano. За да обезбедиме сигурно сопирање во сите услови, го опремивме KROSS Hexagon 6.0 со хидраулични диск сопирачки Shimano MT200. Тие обезбедуваат многу поголема моќ на сопирање од класичните V-сопирачки. Тоа е исто така многу поголема и попрецизна модулација на силата на сопирање отколку во случај на механички диск сопирачки. Тие се исто така лесни за сервисирање.

Вилушката за суспензија SR Suntour XCM RL што се користи во KROSS Hexagon 6.0 ќе ги измазне сите нерамнини на патот, а исто така ќе се справи со лесен терен. Дополнително, рачката за блокирање на амортизерот сместена на воланот ќе овозможи целосна контрола врз неговата работа и ќе ја зголеми ефикасноста на педалите на рамни делови од патот со зацврстување. KROSS Hexagon 6.0 е достапен во две големини на тркала – 27,5 инчи и 29 во сите големини на рамката. Без оглед на избраната големина на тркалото, тоа е многу агилно и агилно при тесни кривини. Пневматиците Mitas Ocelot V85 со ширина од 2,1 инчи обезбедуваат одлично ракување со велосипедот во сите услови.

Рамката на KROSS Hexagon 6.0 е изработена од изведен алуминиум. . Оваа алуминиумска легура со изведба 6061 му обезбедува на велосипедот вкочанетост и отпорност на оштетување. Во исто време, тоа е релативно лесен материјал кој може да изненади многу велосипедисти со своите својства. Рамката е обложена со прав, што значи издржливост на бојадисувањето и нејзина отпорност на механички оштетувања.

  • Алуминиум Performance 6061 легура се карактеризира со висока вкочанетост и отпорност на фрактура, како и леснотија типична за алуминиумот.
  • Метод на боење што вклучува нанесување на електрифицирани честички од боја во прав на алуминиум, кои бараат термичка обработка. По синтерувањето, површината на лакот создава совршено мазна облога која е исклучително отпорна на механички оштетувања.
  • Со цел да ги заштитиме нашите рамки што е можно повеќе, создадовме систем на заменливи осипувања што може лесно и брзо да се заменат во случај на оштетување. За да се намали можноста за оштетување на рамката на минимум, конците се поставуваат на куката или на специјална навртка.
  • Прецизноста на сопирањето се зголемува поради елиминирање на непотребните адаптери, што влијае на вкочанетоста на врската помеѓу рамката и стегачот. Подобрата дисипација на топлина го продолжува животниот век на сопирачката и ја подобрува нејзината ефикасност.
  • Диск сопирачките гарантираат голема моќ на сопирање и добра модулација дури и при најтешки временски услови, а нивниот животен век е многу подолг од оној на традиционалните сопирачки.

 

фИНИШ ИЗРАБОТКАGLOSS
РАМКА МАТЕРИЈАЛALUMINUM PERFORMANCE
АМОРТИЗЕРSR SUNTOUR XCM RL
АМОРТИЗЕР TRAVEL100MM
ПРЕДЕН МЕНУВАЧSHIMANO TOURNEY TY700
ЗАДЕН МЕНУВАЧSHIMANO ACERA M360
МЕНУВАЧИ ШАЛТЕРИSHIMANO ST-EF505
СРЕДЕН ПОГОНSHIMANO TY301
ПРЕДНИ ЗАПЧАНИЦИ42T-34T-24T / 175MM
ЗАДЕН ЗАПЧАНИКSHIMANO HG200
ЗАДНИ ЗАПЦИ12-32T
БРЗИНИ24
СЕДИШТЕFP-B902
ЛАНЕЦYBN S8

ТРКАЛА

ПРЕДНА ГЛАВИНАGL-B43F-DS
ЗАДНА ГЛАВИНАGL-B43R-DS
ОБРАЧИKROSS
ГУМИMITAS OCELOT V85 27.5X2.1

КОЧНИЦИ

ПРЕДНА КОЧНИЦАSHIMANO MT200
ЗАДНА КОЧНИЦАSHIMANO MT200
КОЧНИЦИ РАЧКИSHIMANO EF505
КОЧНИЦИ ДИСКОВИDISC (160)

КОМПОНЕНТИ

ВОЛАНALUMINUM 680 MM 31.8
СТЕМALUMINUM 75MM / 31.8 / 7 °
СЕДИШТЕKROSS
КОЛЧЕALUMINUM 27.2X300
1-1 / 8 “
РАЧКИKROSS SCALE
ПЕДАЛИPLASTIC / STEEL

HEXAGON 6.0 GEOMETRY

SIZEXS (15 ‘) 27.5 “S (17 ‘) 27.5 “S (17 ‘) 29 “M (19 ‘) 29 “L (21 ‘) 29 “XL (23 ‘) 29 “
INCREASE153-165165-174174-180180-188188-195195-205
THE SIZE OF THE WHEELS27.5 “27.5 “29 “29 “29 “29 “
FS – FRAME SIZE151717192123
ST – LENGTH OF THE SEAT TUBE380430430480530580
TT – EFFECTIVE LENGTH OF THE TOP TUBE555575586609627640
HT – HEAD TUBE LENGTH115125120130140160
SA – SEAT TUBE ANGLE72.572.572.572.572.572.5
HA – HEAD TUBE ANGLE707069696969
CS – CHAINSTAY LENGTH435435444444444444
WB – WHEEL BASE102810481095111911381152
REACH363380385405420428
STACK610619636646655674
BBDROP454560606060
STEERING WHEEL WIDTH680680680680680680
SEAT POST300300300350350350
CRANK ARM LENGTH175175175175175175
THE STEM75757590105105
LIBRA13.7813.8514.581515.214.8

Дополнителни информации

Брендови

Димензија на рам

, , ,

Димензија на Тркало

Подкатегорија